Jak przestawić okna na tryb zimowy?
Okres zimowy jest największym sprawdzianem dla stolarki okiennej. Jednak nawet konstrukcje mające bardzo dobre parametry izolacyjne, bez właściwej regulacji mogą spowodować przedostawanie się zimna do wnętrza domu. Pory roku narzucają nam pewien rytm, któremu chcemy czy też nie, musimy się podporządkowywać. Poza zrobieniem porządków w garderobie, zmiany ogumienia w aucie, czy regulacji zegara biologicznego, powinniśmy również zająć się ogrodem i domem w taki sposób, żeby miejsca te mogły możliwie najlepiej funkcjonować i chronić nas przed zimnem. Jedną z koniecznych czynności, jest zmiana trybu stolarki okiennej na zimę. Jak przestawić okna na tryb zimowy?
Jak sprawić, aby nie wiało z okien?
Zależnie od przyczyny nieszczelności okna, działania, jakie należy przeprowadzić, żeby nadal mogły nam zapewniać ciepło oraz komfort znacznie się od siebie różnią. Jeżeli powodem przenikania ciepła są wyeksploatowane uszczelki w skrzydle i w ramie okiennej, trzeba dokonać ich wymiany. W wypadku zauważenia odkształceń skrzydła okiennego spróbować możemy poprawienia jego docisku przy pomocy regulacji okucia. Dzięki niej możemy zmienić także w niewielkim stopniu ustawienie skrzydła względem ramy okiennej. To również będzie wpływało na szczelność całej konstrukcji. Najłatwiejszą metodą, której zadaniem jest poprawa właściwości izolacyjnych okien, jest tak zwana regulacja okien lato-zima. Nie każdy wie, że okna w większości przypadków mają rozwiązanie pozwalające na przestawienie ich na tryb zimowy lub letni.
Tryb zimowy w oknach plastikowych – co to takiego?
Wymieniony wyżej tryb zimowy okien, nie jest żadną magią, ale funkcjonalnym i prostym systemem pozwalającym na zwiększenie docisku uszczelek w celu ograniczenia nadmiernego przepływu powietrza. Mechanizm ten pozwala na regulację stolarki okiennej zależnie od zewnętrznych warunków. Na zimę możemy ustawić w nich specjalny tryb. Zamknięcie za każdym razem skutkuje wtedy mocniejszym dociskiem obramowania szyby do ramy PCV. Jak znaleźć mechanizm do przestawienia trybu zimowego w oknach plastikowych? Wystarczy zajrzeć do bocznej części skrzydła okiennego. Zobaczymy tam bolce o okrągłym kształcie w ilości od jednego do trzech, które można przestawić. Zmodyfikowanie stopnia, z jakim okno dociska do ramy, następuje właśnie dzięki takim niewielkim elementom.
Jak należy ustawić okna na zimę?
Przestawienie okien na tryb zimowy zagwarantuje nam ich doskonałą szczelność. Zatem, w momencie kiedy temperatura na zewnątrz zacznie diametralnie spadać poniżej zera, warto przestawić stolarkę okienną na tryb zimowy, co poprawi docisk skrzydła okiennego do ramy. To przełoży się bezpośrednio na zwiększenie izolacji termicznej całości konstrukcji, a tym samym umożliwi oszczędności na rachunkach płaconych za ogrzewanie.
Przestawienie okna na tryb zimowy – jak to zrobić?
W każdym nowoczesnym oknie plastikowym znajdują się metalowe rolki ryglujące. Przypominają one swoim wyglądem okrągłe bolce, które wystają z części bocznej skrzydeł. To właśnie te elementy kryją w sobie odpowiedź na pytanie, w jaki sposób przestawić docisk z trybu letniego na zimowy. Niektóre z rolek mają mechanizm sprężynowy. Ich lekkie odciąganie pozwala na przekręcenie całości oraz ustawienie w odpowiedniej pozycji. Inne będą wymagały zastosowania klucza imbusowego celem regulacji okna. Tryb zimowy w oknie uruchamiamy wówczas, kiedy grubsza część rolki skierowana zostanie do środka. W przypadku tej konfiguracji uzyskamy silniejsze przyleganie uszczelek okna do ościeżnicy.
Jak sprawdzić tryb okna?
Być może po raz pierwszy dowiadujemy się, że w naszych oknach możliwa jest zmiana trybu na zimowy. Albo wprowadzamy się do nowego domu lub mieszkania i nie wiemy, jak jest obecnie ustawiona stolarka okienna. Co w takim przypadku możemy zrobić? Czy jedyną opcją będzie żmudne przestawianie i sprawdzanie, czy zmniejszył się lub zwiększył przepływ powietrza?
Oczywiście, że nie, bo możemy zrobić to dużo łatwiej. Aby móc się o tym przekonać, wystarczy sprawdzenie, jak został ustawiony bolec. Jeśli skierowano go szerszą stroną do uszczelki, okna zostały wcześniej ustawione na tryb zimowy. Węższa strona to zaś tryb letni. Szybkie spojrzenie pozwoli na ocenę ustawionego trybu i ewentualne wprowadzenie zmian według naszych potrzeb.
Czy w każdym oknie znajdziemy tryb zimowy?
Może się nam wydawać, że każde nowoczesne okno ma tryb zimowy i letni, bo dzięki temu używanie go jest wygodne i bardzo ekonomiczne. To prawda, niemniej kluczowym słowem jest tutaj nowoczesny, gdyż taka funkcja znajduje się w większości w nowej stolarce okiennej.
Niewątpliwie, słowo nowe odnosi się nie tylko do świeżo zakładanych okien, ale i takich, które mają kilka, a czasami nawet i kilkanaście lat. Sporo zależy tutaj od rodzaju okna i modelu, dlatego najlepiej będzie, jeżeli sprawdzimy to samodzielnie.
W starszych budynkach, które pamiętają jeszcze lata 90 albo PRL-u, raczej ciężko oczekiwać tego rodzaju udogodnień. Takie przypadki są już jednakże obecnie rzadkością. Jeśli jednak faktycznie się zdarzają, można je uszczelnić innymi metodami (na przykład pianką lub uszczelkami).
Warto zdecydowanie przetestować tryb zimowy w swoich oknach, gdyż poprawi to Komfort mieszkania, jak również przyczyni się do zwiększenia oszczędności na ogrzewaniu. Parę minut pracy może mieć w tej sytuacji duże znaczenie, dlatego powinniśmy skorzystać z takiej opcji
Przestawienie okna w tryb zimowy, a wietrzenie
Przestawienie stolarki okiennej w tryb zimowy i jej szczelność to jedna rzecz, ale tak samo ważną kwestią jest zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza w naszym mieszkaniu czy domu. Musimy wietrzyć pomieszczenia zimą w taki sposób, żeby ograniczać straty ciepła do możliwego minimum najważniejsza będzie unikanie przeciągów i wietrzenie każdego pokoju osobno. Zasada jest bardzo prosta: musimy wyłączyć ogrzewanie w danym pomieszczeniu, a po upływie około 10 minut otwieramy okna na czas do 7 minut. Dzięki takiemu postępowaniu uda się nam szybko wymienić powietrze, równocześnie nie doprowadzając do wychłodzenia domu.
Opublikuj komentarz