Jakie narzędzia są niezbędne do kompleksowej pielęgnacji trawnika?
O trawnik należy dbać przez cały rok, dlatego niezbędne jest zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia do kompleksowej pielęgnacji. Dziś podpowiemy, co jest niezbędne, by widok zielonego, zdrowego trawnika cieszył Twoje oczy. Jaki sprzęt jest niezbędny, a w który warto się zaopatrzyć? Jak przygotować się do założenia trawnika?
Założenie trawnika krok po kroku – o czym należy pamiętać?
Trawnik najlepiej zakładać w okresie od kwietnia do końca maja. Zanim jednak przystąpisz do siania trawy, musisz odpowiednio przygotować glebę. W takim przypadku należy zaopatrzyć się w glebogryzarkę. To urządzenie, które służy do spulchniania gleby. Zanim zaczniesz go używać, musisz z ziemi usunąć większe korzenie, a także kamienie czy gałęzie.
Glebogryzarka napowietrzy glebę i przygotuje ją do wysiewu. Świetnie zastępuje przekopywanie terenu szpadlem, pomaga też w mieszaniu z głębszymi warstwami gleby nawozów organicznych. Jeszcze przed założeniem ogrodu bardzo często trzeba zaplanować system nawadniania. Jeśli decydujesz się na automatyczny, to jego elementy musisz wcześniej zamontować w ziemi. Taki system pomoże Ci dbać o trawnik od momentu wysiania trawy aż do pojawienia się gęstego, zielonego dywanu.
Możesz też zainstalować zraszacze obrotowe połączone z wężem ogrodowym. Linie kroplujące naziemne to rozwiązanie lepsze do nawadniania roślin ogrodowych niż samego trawnika, ale jeśli zamierzasz je sadzić, to takie rozwiązanie też się sprawdzi. Do nawadniania trawnika mogą sprawdzić się linie kroplujące podziemne.
Jak dobrać sprzęt do koszenia trawnika?
Sprzęt do koszenia trawnika powinieneś dobrać pod kątem ukształtowania terenu i wielkości trawnika. Oczywiście istotnym aspektem jest posiadany budżet, a także częstotliwość koszenia. Do małych trawników, które są w miarę płaskie, sprawdzą się kosiarki akumulatorowe i kosiarki elektryczne. Jak wiadomo, akumulator zwykle wystarcza na ok. 4-4,5 godziny pracy po pełnym naładowaniu. Roboty koszące radzą sobie nawet na pochyłym terenie – do 45 stopni. Wadą kosiarki elektrycznej jest to, że ogranicza nas kabel. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest kosiarka elektryczna akumulatorowa. Jeśli jednak nie masz ochoty czy czasu na samodzielne koszenie, to kosiarka samojezdna spełni Twoje oczekiwania.
Kosiarka automatyczna nie tylko zapamiętuje trasę koszenia, dzięki programowaniu, ale również samodzielnie wraca do stacji dokującej, gdy bateria jest na wyczerpaniu. Sprawdza się do częstego przycinania trawnika, choćby w przypadku trawy sportowej, która wymaga koszenia nawet dwa razy w tygodniu. Warto podkreślić, że kosiarka robot sprawdzi się w przypadku koszenia trawy na wysokości od 40 do 100 mm, zatem będzie odpowiednia nie tylko do trawy sportowej, ale i innych gatunków.
W przypadku rozległych wielkopowierzchniowych trawników takie rozwiązanie może nie być wystarczające. Do dużego trawnika i zróżnicowanego terenu sprawdzą się traktorki do koszenia trawy. Oczywiście można też wybrać kosiarki spalinowe. Te pierwsze gwarantują większą wygodę i sprawiają, że praca przy pielęgnacji ogrodu może być naprawdę przyjemna.
W przypadku powierzchni 500 m2 lub większej traktorek spalinowy lub akumulatorowy sprawdzi się najlepiej. Traktorkiem można skosić trawę nawet o wysokości 100 mm. Poszczególne modele różnią się też szerokością koszenia czy pojemnością kosza, który może być dostępny jako osprzęt. Wśród kosiarek samojezdnych Hysqvarna, sprawdzi się też zwrotna, samojezdna kosiarka Rider, która oferuje Ci możliwość koszenia z systemem mulczowania lub wyrzutem tylnym.
Pamiętaj o sprzęcie do koszenia trudno dostępnych miejsc oraz wertykulacji
Aby trawnik pięknie się prezentował, nie wystarczy go regularnie kosić. Okresowo należy przeprowadzać wertykulację, która polega na usuwaniu zniszczonych i suchych pędów trawy, mchu, a także resztek organicznych. Pomaga też w napowietrzaniu trawnika przed nawożeniem. Warto zatem poza sprzętem do koszenia posiadać także wertykulator.
Jesienią przyda się też dmuchawa do liści, dzięki której łatwo pozbędziesz się tych, które opadły na trawnik i zbierzesz je do worków na odpady organiczne. Pozostawienie liści na trawie na zimę może spowodować duże problemy w postaci pojawienia się choroby grzybowej, jaką jest żółta plamistość trawnika, zatem nie należy zaniedbywać tej pracy.
Tam, gdzie nie dojdzie kosiarka, niezbędna będzie podkaszarka. Można zainwestować w sprzęt, jakim jest kosa spalinowa Husqvarna. Dzięki kompleksowej pielęgnacji piękny i zadbany trawnik jest możliwy do uzyskania.
Opublikuj komentarz